Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest instytucją państwową w Polsce, która wykonuje przelewy społeczne. Głównym celem ZUS jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa socjalnego w sytuacji choroby, niezdolności do pracy, emerytury, przypadku czy śmierci.
Do zadań ZUS Kielce należą:
Pobieranie składek funduszów od kosztów i samozatrudnionych oraz świadczenie usług w przypadku zachodzenia funduszy zdarzeń losowych.
Weryfikacja prawidłowości prawidłowości rachunków i udziałów przez współudział oraz zapewnienie zaświadczeń i dokumentów dotyczących ubezpieczeniami wspólników.
Wykonywanie zadań związanych z funduszami alimentacyjnymi, które umożliwiają stosowanie pokarmów przez osoby uprawnione.
Prowadzenie działań dążących do poprawy efektywności systemów społecznych, w tym modernizacja systemu informatycznego i analiza zarządzania administracyjnego.
Ścisła współpraca z innymi instytucjami państwowymi, podobnie jak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej czy Zakład Ubezpieczeń ochrony, w celu zapewnienia przestrzegania ochrony socjalnej.
Prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych, nadzorowanie działań oraz postępowanie, które służą do obsługi świadomości na temat społecznych i ich znaczenia dla bezpieczeństwa socjalnego.
Wszystkie te cele i zadania mają na celu zapewnienie obywatelom Polskiego bezpieczeństwa socjalnego i ochrony przed skutkami nagłych zdarzeń.
Jak ZUS wspiera osoby niepełnosprawne?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Polsce ma wiele działań wspierających celu wsparcia osób niepełnosprawnych. Oto niektóre z nich:
Emerytury i renty – ZUS wypłaca rentę i rentę niepełnosprawnym, które mają ustaloną wydajność do pracy na określony czas lub okres.
Świadczenie rehabilitacyjne – Osoby niepełnosprawne, które mają problemy z poruszaniem się, przynoszą od ZUS świadczenia rehabilitacyjne w celu poprawy ich skuteczności.
Zasiłki opiekuńcze – Osoby niepełnosprawne, które wymagają opieki ze strony innych osób, mogą działać o zasiłki opiekuńcze, które są finansowane przez ZUS.
Dopłaty do leków – Osoby niepełnosprawne pełniące ustaloną funkcję do pracy lub orzeczoną niepełnosprawność mogą być stosowane z dopłatami do leków refundowanych, finansowanych przez ZUS.
Zwolnienia z opłat – Osoby niepełnosprawne, które przynoszą świadczenia z ZUS, są zwolnione z opłat za wiele usług publicznych, takich jak np. opłaty za dowód osobisty.
Programy aktywizacyjne – ZUS Rybnik prowadzi programy aktywizacyjne, których celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych w zdobywaniu kwalifikacji i kwalifikacji zawodowych oraz ich szans na rynku pracy.
Działania te mają na celu zapewnienie świadczenia niepełnosprawnego w Polsce pełnej integracji społecznej, a także poprawę ich warunków życia i zapewnienie im bezpieczeństwa socjalnego.
Programy dla osób niepełnosprawnych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Polsce prowadzi wiele programów aktywizacyjnych, które mają na celu wspieranie osób niepełnosprawnych w zdobywaniu nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz ich szans na rynku pracy.
Oto niektóre z programów ZUS związanych z aktywizacją osób niepełnosprawnych:
Program „Aktywny Samorząd” – Jest to program skierowany do osób niepełnosprawnych, które angażują się w działalność samorządową. W ramach programu wsparcia są szkolenia i warsztaty, celem przygotowania uczestników do pracy w radach dzielnicy i radach osiedli.
Program „Aktywni zawodowi” – Program ten jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, który przyznaje nowe kwalifikacje i umiejętności zawodowe. W ramach programu studiów są szkolenia, staże i kursy, a także udzielanie porad związanych z poszukiwaniem pracy.
Program „Aktywny senior” – Program ten przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych w wieku powyżej 50 lat. Celem programu jest wspieranie aktywności zawodowej i społecznej poprzez organizowanie kursów, badań i badań.
Program „Aktywne wakacje” – Program ten adresowany jest do osób niepełnosprawnych w wieku szkolnym. W ramach programu są obozy integracyjne, podczas których uczestnicy uczą się współpracy i wspólnych działań.
Program „Aktywni z pasją” – Jest to program przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, który rozwija swoje zainteresowania i pasje. W ramach programu są kursy i warsztaty zajmujące się dziedzinami, jak np. rękodzieło, fotografia czy sztuka.
Działania te mają na celu zapewnienie świadczenia niepełnosprawnego w Polsce pełnej integracji społecznej, a także poprawę ich warunków życia i zapewnienie im bezpieczeństwa socjalnego poprzez umożliwienie im udziału w życiu zawodowym i prawnym.